כל אחד מאתנו שמע לפחות פעם אחת בחייו על תמ"א 38. ישנם דיירים המצווים להתפנות מבתיהם בעקבות תכנית זו, ושכניהם נאלצים לא פעם לספוג את הרעש שעושים השיפוצניקים במהלך הבנייה. ועדיין, תמ"א 38 הכרחית במדינה כמו ישראל. למעשה, מדברים על הנושא עד כדי כך שהוא עולה על הפרק במסגרת ישיבות ועד הבית או דיונים ממשלתיים. אז על מה כל הרעש? מיד נראה.

תמ"א 38 – מה זה אומר?

תמ"א הוא ראשי תיבות של תכנית מתאר ארצית ו-38 הוא המספר הסידורי שקיבלה תכנית זו. תכנית זו נועדה לחזק את המבנים לקראת רעידת אדמה גדולה הצפויה בישראל בשנים הקרובות. היות שבישראל ישנם מבנים רבים שלא נבנו לפי התקן, הם עומדים בפני סכנת קריסה גדולה. ועל כן, החליטה הממשלה לצאת בתכנית מיוחדת לחיזוק המבנים, כך שאלה יעמדו בפני רעידת אדמה בעוצמת 6 או 7 בסולם ריכטר.

מנסים ללמוד מההיסטוריה

בישראל התרחשו רעידות אדמה חזקות לאורך ההיסטוריה, וזאת בעקבות המיקום הגיאוגרפי שבו נמצאת ישראל – על השבר הסורי-אפריקני. הרעידה העוצמתית האחרונה התרחשה ב-1927 ומקורה היה בים המלח. רעידה זו הכתה בעוצמה של 6.25 בסולם ריכטר. היא גבתה את חייהם של כ-500 הרוגים והובילה לכ-700 פצועים. כמו כן, ב-1995 הורגשה רעידת אדמה חזקה באילת. המוקד שלה היה ים סוף, והיא הובילה לסדקים ולנזקי בניינים קלים.

אילו שינויים ניתן לבצע במסגרת תמ"א 38?

הכול תלוי בסוג התכנון של הבניין. אם מדובר בבניין ישן מאוד, סביר להניח שיחליטו להרוס אותו ולבנות תחתיו בניין חדש. עם זאת, לעתים ניתן לבצע שינויים קטנים יותר בבניין מבלי למוטט אותו כליל. כך לדוגמה, ניתן להשיג אישור לבנות מעלית, מרפסת שמש או ממ"ד.

אז מתי חברת האחזקות נכנסת לתמונה?

חברת אחזקת מבנים מסייעת במקרים שלאחר השיפוץ שבהם יש צורך לנקות ולהכין את הבית לקראת יישובו. בין אם מדובר בבניין ישן שעבר חיזוק ושיפוץ ובין אם בבניין חדש, חברת האחזקות נמצאת שם תמיד על מנת לנקות, לבדוק את האינסטלציה ואת חיבורי החשמל ולוודא שדיירי הבניין מרוצים מהשינוי החדש. כמובן, ניתן להיעזר בשירותיה של חברת אחזקה מנוסה ומקצועית לאורך תקופה. כך למשל, צוות מקצועי של החברה יכול לסייע לכם לגבות תשלום עבור ועד בית. במקרה זה אינכם צריכים לרוץ לשכנים ולהתחנן שישלמו את הכסף בזמן. כמו כן, חברת האחזקה עומדת בקשר עם אנשי מקצוע כמו חשמלאים ואינסטלטורים על מנת לוודא שהם מטפלים בכל התקלות.