אז רכשתם את הנכס שחיפשתם אחריו במשך חודשים, ניהלתם משא ומתן שבסופו הצלחתם אפילו להגיע למחיר אטרקטיבי לכל הצדדים, צבעתם את הדירה והחלפתם ארונות מטבח – אבל האם בדקתם את מצב הנכס מבחינת איטום?

איטום המבנה בו אנחנו הולכים להשתכן הוא ממש לא המקום לחסוך בו. ״תקלות״ שצצות לפתע באמצע החיים הן דווקא כאלה שהיה ניתן למנוע בעזרת בדיקה יסודית וייעוץ טוב של איש מקצוע טרם קניית הנכס. קבלן איטום מקצועי יודע, בדרך כלל, לבצע בדיקה לפני רכישת דירה, הכוללת איתור ליקויים ואיתור נקודות תורפה שעלולות להביא לרטיבויות ולעתים לנזקים עם עלויות תיקון גבוהות מאוד.

מצב האיטום במבנים חדשים

כאשר רוכשים דירה מקבלן, כדאי לזכור שהקבלן מחוייב במתן אחריות ל-7 שנים בכל מה שנוגע לאיטומו של הבית / המבנה. בקשו לחדד את הנושא מול הקבלן ולקבל אישור לעניין זה, ולו רק בשביל השינה הרגועה שלכם בלילה.

לאחר שתקבלו את האסמכתא לאחריות זו, באם לא ביצעתם טרם הרכישה בדיקת איש מקצוע, תוכלו לבקש ייעוץ והפקת דו״ח ליקויי איטום גגות, איטום מבנה  ואיטום קירות מקבלן איטום מקצועי, ובמידת הצורך לדרוש מהיזם/הקבלן ממנו רכשתם את הנכס ליישם את המלצות הדו״ח במסגרת האחריות.

עניין נוסף בנוגע לאיטום – בתכנון מבנים חדשים כיום, לכל מבנה מצורף מפרט של המהנדס איך ליישם את האיטום, באילו שיטות, אילו חומרים, כמויות חומרים  ובאילו מקומות במבנה. מומלץ לשאול את הקבלן ממנו רכשתם האם המבנה הוקם בצמוד להנחיות המהנדס, וכמובן כפי שהמלצנו מוקדם יותר – לבדוק שאכן מתקיימות הצהרות אלו במבחן המציאות.

מצב האיטום במבנים ישנים

במצב שבו רוכשים דירה ישנה, כזו שלא הוקמה מראש לפי מפרטים עדכניים ושהבלאי הטבעי שלה ניכר מפאת הוותק שלה – אין מנוס מלבצע בדיקה יסודית על ידי איש איטום טרם הקנייה.

מאוד מקובל לציין כתנאי לרכישת הנכס בין הקונה למוכר כי ליקויי איטום שיתגלו על ידי אנשי מקצוע מטעם הקונה יתוקנו על חשבון המוכר בפרק זמן של חצי שנה- שנה מזמן הרכישה.

חשוב לזכור – גם אם הבית נראה לנו בעין מאוד יפה, נקי וחדש, אין פירושו של דבר שלא קיימים ליקויים. בעזרת צבע אפשר לטשטש בקלות נקודות רטיבות למשל ולכן אל תשלו עצמכם שצבע חדש משמעותו נכס במצב חדש.

מה בעצם בודק איש איטום בבדיקת תקינות כזו?

ובכן, קשה לתאר את כל הבדיקות וכל הפרטים שנבדקים, מאחר ומדובר באוסף מכובד של פרמטרים, אך נתאר כמה לצורך הדוגמה:

  1. בדיקת ניקוז ומרזבים – מנגנון המרזבים נדרש לעבוד בצורה תקינה, המרזבים צריכים להיות פתוחים ולהוביל את המים בקלות, השיפועים צריכים להיות תקינים כך שהניקוז יעבוד היטב ולא תתרחש תופעת ״מים עומדים״ (המסוכנת ליציבות הגג).
  2. בדיקת הצפה – בדיקה המתבצעת על מרפסות תחתיהן יש קומת מגורים שבה דווקא סותמים את המרזבים, מציפים את המרפסת במים (עומדים) ומחכים 48-72 שעות בהן נוודא שבקומה שמתחת למרפסת לא מתפתחת נזילת מים בעקבות ההצפה. זו דוגמה לבדיקה נקודתית, שיכולה ללמד הרבה במקרה של ליקוי משמעותי.
  3. בדיקת החדרים ה״רטובים״ בבית – חדרי המקלחת למשל, לבדוק רטיבויות, תקינות קירות ואוורור מתאים שגם יכול להשפיע בעתיד ולייצר ליקויים.
  4. בדיקת חומרי האיטום על הגג.

לסיכום, זכרו שכאשר אתם רוכשים נכס חדש אתם צריכים לוודא שהוא תקין מבחינת איטום המבנה, ולשם כך תוכלו להשתמש בכלים וההמלצות שצוינו מוקדם יותר. תתחדשו!