בישראל מתקיימים בימים אלה עשרות פרויקטים של תמא 38, בעיקר באזור המרכז, ובכל אחד מהם מתעורר אתגר לא פשוט סביב ההתנגשות בצורך לבצע עבודות בנייה שמגיעות עד ליסודות הבניין וסביב כמות התשתיות הגדולה שעוברת בשטחים מיושבים. מצד אחד, אין שום אפשרות אחרת להשיג את מטרת חיזוק המבנה של תמא 38 ללא ביצוע החפירות בקרקע ומצד שני צריך להיזהר מאוד שלא לפגוע בתשתיות קיימות. בדיוק למטרה זו נעזרים אותם קבלני תמא בשירות איתור תשתיות בפרויקט תמא 38.

 

אתגר התשתיות הייחודי של תמא 38

הסיכון של פגיעה בתשתיות במהלך חפירות המבוצעות בקרקע הוא סיכון שקיים בכל פרויקט שמשלב בתוכו עבודות עפר וחפירה. יחד עם זאת, סיכון זה מרקיע שחקים במיוחד כאשר מדובר בחפירות המבוצעות בלב אזורים מיושבים כפי שאופייני לפרויקטים של תמא 38. בפרויקטים אלה קיים הסיכון "לפגוש" תשתית תת קרקעית מרכזית שעוברת באזור הבניין או כמובן כלל תשתיות הקצה המשרתות את הבניין הספציפי. בכלל זה אפשר למנות את תשתית הביוב, תשתית המים, תשתית החשמל, תשתית התקשורת ותשתית הגז – כולן יחד יוצרות מארג של נתיבים בתוך הקרקע בסמיכות מיידית לבניין.

 

כיצד מבטיחים עבודת חפירות בטוחה מבלי לפגוע בתשתיות?

היכולת לבצע עבודת חפירה בטוחה מבלי לפגוע בתשתיות תלויה בראש ובראשונה בידע שלנו לגבי התשתיות העוברות במקום. אם נדע היכן בדיוק עוברת כל תשתית והיכן לא, נוכל לבצע את החפירות בצורה חופשית וללא כל סיכון. בכדי להגיע למצב זה בו יש לנו מפה ברורה של כל נתיבי התשתית העוברים במקום עלינו להיעזר באמצעים מיוחדים המסופקים במסגרת שירות איתור תשתיות בפרויקט תמא 38.

איתור תשתיות הוא שירות שבמסגרתו נעשה שימוש באמצעים טכנולוגיים שיודעים להתבונן אל תוך הקרקע ממש כפי שאנו מביטים אל תוך בטנה של אישה הריונית בבדיקת אולטרה סאונד. במסגרת התהליך של איתור תשתיות בפרויקט תמא 38, נעשה שימוש במכשור ייחודי ששולח גלי רדיו אל תוך הקרקע ומפענח את האופן בו הם מוחזרים אליו. בצורה זו, יודע המכשיר לאתר תבניות קבועות שאותן ניתן לייחס לצנרת, כבלים או כל תשתית אחרת העוברת באזור. טכנולוגיה זו מאפשר ליצור מפה מאוד מדויקת ועדכנית של התשתיות באזור ונחשבת לטכניקה הטובה והבטוחה ביותר לעניין זה.

 

איתור תשתיות עיוור

ישנם מצבים בהם המכשור הטכנולוגי לא יודע לספק לנו את התשובות להן אנו זקוקים ולא יודע לבנות עבורנו את המפה בשלמותה. במקרים אלה עלינו לבצע איתור תשתיות עיוור שמבוסס על חישוף של התשתיות בפועל. חישוף זה חייב להתבצע בצורה מקצועית על מנת לצמצם את החישוף לאזורים ההכרחיים. אנשי מקצוע העוסקים בתחום ומציעים את השירות של איתור תשתיות בפרויקט תמא 38 יודעים לעשות זאת במינימום זמן ועבודה ולבנות עבורכם מפה מדויקת וסופית של כל התשתיות העוברות באזור.