ליקויי בנייה יכולים להיות חמורים במיוחד ולעתים יהיה צורך לבצע בגינם תיקונים יקרים וארוכים. כדי למנוע מתרחיש כזה לקרות יש צורך לבצע את ביקורות המבנים בזמנים הנכונים לפני שיהיה מאוחר מידי.

מתי בדיוק צריך לבצע את הביקורת ומה יש לבדוק בה בפרקי הזמן הללו? הנה כל ההסברים.

בדיקת המבנה כבר בשלב השלד

יש הרבה שלבים במהלך בנית בית חדש אך השלב הראשון הוא בניית השלד. בניית השלד הוא השלב החשוב ביותר כי עליו מתבססים כל שאר השלבים ובמידה ויש בשלב זה תקלה, היא יכולה להיות משמעותית מאוד. יחד עם זאת א יש ליקויי בניה בתהליך בניית השלד של המבנה, יש סיכוי טוב שלא יהיה ניתן לתקן זאת לאחר מכן. התהליך הזה כולל מובן את הנחת היסודות ובניית הקירות של המבנה, גם החיצוניים וגם הפנימיים. אחרי בניית שלד הבניין ובדיקתו יהיה ניתן להמשיך בתהליך הבנייה בלי חשש.

בדיקה של התשתיות כשהן מונחות

אחרי שהוקם שלב המבנה יש צורך להניח את התשתיות. התשתיות יכולות להיות חשובות לא פחות משלד המבנה כי בסופו של דבר ליקויים בהן יכולים להיות משמעותיים מאוד ולא תמיד יהיה קל לטפל בהן. למשל, אם הונחה צנרת שיש בה נזילות, אחרי שסוגרים את הקיר ומטייחים אותו יהיה הרבה יותר קשה לטפל בה. לכן יש צורך לבדוק אותה כבר מההתחלה ולוודא שכל החיבורים שלה כשירים. כמו כן יש צורך לבדוק את צינורות הגז, את תשתית החשמל כולל לוח החשמל, צנרת הניקוז ועוד. כל הבעיות שיצוצו בתשתיות הללו בעתיד יכולות להיות קשות מאוד ללא בדיקה מקדימה אחרי ההנחה.

המשך בדיקה של חיפויים ומרצפות

אחרי שנבדק שלד המבנה והתשתיות ממשיכים להקים את הבית כאשר בשלב מסוים יהיה צורך להתקין בו גם את הריצוף, אריחי הקרמיקה באמבטיה ובמטבח, ריצוף החוץ וכולי. שלב ה יתבצע קרוב מאוד בסמוך למועד סיום הבנייה ולכן יש צורך לבצע את הבדיקה בצורה מהירה. כל שלב לאחר מכן כבר יקשה מאוד על התיקונים הללו ולכן יש צורך לבדוק את הכל לעומק. לא מדובר רק על חיפויים ומרצפות אלא למעשה על כל החל העיצובי, אפשר לומר גם האדריכלי, של הבית. הבשורה הטובה היא שהתיקונים הללו יכולים להיות הרבה יותר פשוטים מאשר תיקונים של ליקויים אחרים.

בדיקה נוספת כשנכנסים לדירה

גם אחרי שהבית עצמו כבר בנוי למרות שכל הבדיקות כבר התבצעו, יש לבצע בדיקה כוללת נוספת. הבדיקה הזו תהיה מקיפה במיוחד ולעתים יתגלו בה ליקויי בניה שלא התגלו קודם אפילו בחלקים שכבר בדקו. הסיבה לכך היא שכאשר הבית כבר מוכן והמערכות פועלות ביחד והחלקים כבר מחוברים, בסופו של דבר יכולים לצוץ עוד ליקויים שלא היו מקודם. הבדיקה הזו כבר תהיה מפורטת מאוד, תכלול דו"ח מסודר וכמובן יש צורך לאחר מכן לפנות לקבלנים שהשתתפו בבנייה ועליהם נופלת האחריות ולדרוש תיקון או להגיע להסכם כלשהו.

יש לבדוק שוב גם כעבור שנה

את ליקויי הבנייה יש צורך לבדוק גם אחרי שהמשפחה כבר גרה בבית. הסיבה לכך היא שיש ליקויים שיצוצו רק אחרי שימוש לאורך זמן, כמו למשל נזילות סמויות בצנרת או מרצפות שלא הודקו כמו שצריך והמפלס שלהם כבר לא כל כך ישר. כמובן שליקויים כאלו יכולים להיות במידת חומרה שונה, אך בדרך כלל מה שיופיע אחרי 12 חודשים יהיה ליקוי במערכות שפועלות בבית ולא בשלד המבנה או בבנייה עצמה. עדיף שהבדיקה הזו תתבצע על ידי אותו צוות שבדק עד כה אם כי תמיד הבדיקה תהיה מקצועית ויסודית.