תמא 38 היא אחת מהתכניות הממשלתיות החשובות ביותר בישראל ומטרתה לאפשר חיזוק של מבנים מיושנים על מנת שיוכלו לעמוד ברעידות אדמה. חיזוק המבנים מתבצע באמצעות מספר טכניקות שאותן מיישמים בהנחיית מהנדסים וקונסטרוקטורים מורשים, אבל כמעט בכל פרויקט כזה ישנו מרכיב של הוספת יסודות חדשים או עיבוי יסודות קיימים. מעבר לשיפור וההתקדמות שחלה לאורך העשורים האחרונים לרוחב ענף הבנייה, חלה התקדמות רבה גם בתחום אבטחת האיכות מה שמוביל אותנו לנושא של בדיקה סונית בפרויקט תמא 38 עליו נדבר בשורות הבאות.

 

מהי בדיקה סונית?

בדיקה סונית היא בדיקה של משטחים פיזיים באמצעות גלי רדיו/ קול, שמיועדת לאפשר לנו להביט אל תוך אותם משטחים כאשר אין לנו גישה ויזואלית אליהם. הבדיקה הסונית דומה באופייה לבדיקת אולטרה סאונד אותה מבצעים לאישה הריונית על מנת להתבונן בעובר שבתוך הבטן. הבדיקה הסונית מיועדת לבדוק בראש ובראשונה יסודות של מבנים, קרי המכלול של כלונסאות עם יציקת בטון סביבם. הבדיקה מאפשרת לנו לבחון מספר פרמטרים כמו עומק הכלונס, רציפות יציקת הבטון ופגמים נוספים. השיטה מבוססת על שליחת גלי קול אל עומק הכלונס ובחינה ופענוח של גלי הקול המוחזרים כלפי מעלה. את הפער בעוצמה, בתדר ובזמן בין הגל שנשלח ובין הגל שהוחזר, יודע המכשור המתאים לתרגם למידע קונקרטי על מצב היסוד.

 

למה בפרויקט תמא 38?

כפי שאמרנו, כיום ישנו שירות ייעודי המיועד לספק את האפשרות של ביצוע בדיקה סונית בפרויקט תמא 38. בדיקה זו מבוצעת כמו כל בדיקה סונית אבל בסביבה של פרויקטים בתוך אזורים מיושבים. אם כך, מדוע בכל זאת מבחינים בין בדיקה סונית בפרויקט תמא 38 ובין בדיקה סונית רגילה? ובכן, בפרויקט תמא 38 נעשה שימוש לא מעט בחיזוק יסודות קיימים ולא ביציקת יסודות חדשים, ולכן הנתונים והגרפים שיציג המכשיר מבדיקת יסודות מעובים, צפויים להיות שונים מאלה אליהם רגילים הבודקים ביסודות רגילים. על כן, ישנה חשיבות רבה לכך שהאנשים המבצעים את הבדיקה יכירו את ההבדלים בין שתי הסביבות וידעו להבחין בניואנסים האופייניים לפרויקטי חיזוק ועיבוי יסודות לעומת פרויקטים של בנייה חדשה.

חברת https://piletest.co.il  PILETEST- מומחים בביצוע בדיקה סונית

 

כיצד מבוצעת הבדיקה הסונית?

הבדיקה הסונית מבוצעת מספר ימים לאחר יציקת הבטון ולאחר שהבטון התקשה במעט. בשלב הזה קצות מוטות הברזל של הכלונס עדיין בולטים מעל יציקת הבטון. בכדי לבצע את הבדיקה, נותנים מכה עם פטיש פלסטיק על קצה אחד ממוטות הברזל ואל אחד הברזלים האחרים מחברים חיישן המחובר למכשיר הבודק. גל הקול שמייצרת מכת הפטיש חודרת אל מעמקי הכלונס וחוזרת דרך מוטות הברזל אל החיישן המחובר. או אז יודע המכשיר לקלוט את גל הקול שהוחזר, לפענח אותו ולהציג נתונים וגרפים שאותם יודעים אנשי המקצוע לפענח ולתרגם לתמונת מצב על רמת האיכות של היסוד.