למה חשוב לבדוק את הבית אחרי תמ"א 38?

ליקויי בנייה יכולים להיות קטנים מאוד או גדולים ומשמעותיים, אך בכל זאת עליכם לדעת מהם. ברגע שלא תדעו על הליקויים יכול להיות שאפילו בעיה קטנה מאוד תמשיך לגדול ולהחמיר עד שהיא תהיה הרסנית מאוד לאיכות חייכם. בעיות אחרי ביצוע תמ"א 38 יכולות להיות מגוונות מאוד החל מנזילה סמויה באחד הצינורות, בעיה במערכת החשמל או אפילו שטח  הבית שיכול להיות קטן יותר ממה שתכננתם אחרי סיום הפרויקט, זאת בנוסף לליקויים קוסמטיים שיכולים להיות מעצבנים למדי. ליקויים אלו צריכים להימצא יד אחרי סיום הפרויקט כי אז תוכלו להפנות אצבע מאשימה ולקבל פיצוי על כך.

מי יכול לבצע בדיקה מקיפה למבנה?

כדי לבצע בדיקה מקיפה למבנה אחרי ביצוע תמ"א 38 חובה לפנות לחברת ביקורת מבנים, אך חשוב לפנות לחברה שיכולה לספק לכם בדיקה בהתאם לתמ"א 38. אמנם רוב חברות ביקורת המבנים ובדק הבית מכירות את הפרויקט ומבינות מה מותר ומה אסור במהלכו אך בכל זאת לא יזיק לבדוק זאת שוב. בדיקה מקיפה זו מתבצעת על ידי אנשי המקצוע שפועלים תחת החברה ובהם יש אינסטלטורים, מהנסים, בודקי חשמל וכן הלאה. כמובן שלא כל איש מקצוע יהיה נחוץ בכל בדק בית אחרי כל פרויקט כי לעתים לא מתווספת צנרת או כבלי ולוחות חשמל חדשים כלל, כך שהבדיקה תהיה לפי הצורך בלבד.

כיצד מבצעים את בדק הבית בפועל?

בדק הבית מתבצע על ידי מכשירים רבים שיכולים לספק בדיקה מדויקת מאוד. למשל, יש מצלמה תרמית שמיועדת לבדיקת צנרת ויכולה לספר לכם איפה יש סתימות ואיפה יש נזילות. יש גם מצלמה תרמית שיכולה לבדוק את ההתחממות של לוחות החשמל, יש מהנדסים שיבדקו את שטח המבנה ואת איכות הריצוף, החיפויים והצביעה וכך אפשר להמשיך עד מחר כי הרשימה עוד ארוכה.

מי צריך לשלם על הבדיקה של המבנה?

כחלק מפרויקט תמ"א 38 היזם הוא זה שצריך לשלם על כל ההוצאות כולל כמובן על עורך הדין שייצג את הדיירים וגם על בדק הבית. חשוב לבדוק שהסעיף הזה מופיע בחוזה כדי שלא יקרה מצב שבו אתם משלמים על הבדיקה שיכולה לעלות גם כמה עשרות אלפי שקלים כאשר מדובר על בדיקה של מבנה שלם, כמו במקרה של תמ"א 38 ב' שהיא תכנית פינוי בינוי. למרות שמי שמשלם על הבדיקה הוא היזם חשוב לזכור כי הדיירים אלו שיבחרו את חברת ביקורת המבנים כי אז הבדיקה באמת תהיה אובייקטיבית ולא מוטת.

כיצד נמצא חברת ביקורת מבנים אמינה?

חברת ביקורת מבנים אמינה אפשר למצוא רק אם תבצעו סקר שוק מעמיק. סקר השוק יכול להיות ארוך מאוד אך בסופו של דבר תרוויחו בחירה טובה יותר של חברה מנוסה שיש עליה המלצות, כך שהיא לא תאכזב אתכם.