רעידת אדמה עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך הן בבניינים והן בחיי אדם. בשל אותן פגיעות שעלולות להתרחש גיבשה הממשלה תכנית המכונה תמ״א 38 -תכנית מתאר ארצית שמטרתה לחזק בניינים ומבנים שהיתר הבנייה שלהם בפני רעידות אדמה התפרסם לפני שנת 1980. קיימים פרוייקטים ספיציפיים בהם מלבד תהליך חיזוק חיצוני של המבנה מתקיימת גם הרחבה של הדירה באמצעות מרפסת או בנייה של דירות נוספות או הריסה ובנייה מחדש של הבניין.

איך התהליך מתבצע בפועל?

בכדי שהתכנית תצא לפועל נדרשת הסכמה של לפחות 51% מהדיירים. במצבים בהם התכנית צפויה להכיל גם שיפוץ כללי ותוספות בנייה נדרשת הסכמה של לפחות 66% מהדיירים. לאחר מכן מקבלים הצעות מקבלני בניין ובוחרים קבלן לביצוע הפרוייקט . רק לאחר שנחתמים כל האישורים הן על ידי הקבלן והן על ידי הדיירים, אפשר לצאת לדרך עם הפרוייקט.

לאילו בעלי מקצוע נזקק בנוסף לקבלן שמבצע את הפרוייקט?

חשוב להבין כי בנוסף לתהליך החיזוק, קיימת האפשרות גם לחדש את המבנה, לטפל בלובי ובחצר, לחדש את הקירות, להתקין גופי תאורה, להחליף את דלת הכניסה של הבניין, לשפץ את המדרגות, להחליף את המעלית הישנה בחדשה ועוד. בנוסף, חלק מהדיירים בוחרים לשפץ גם את הדירה שלהם ולחזור בתום פרוייקט התמ״א לדירה חדשה ומשודרגת. מכיון ומדובר בתהליך שיפוץ מסיבי פעמים רבות נדרש להחליף כל מיני דברים בדירה. בכדי שנוכל לחזור לדירה בטוחה ובטיחותית מומלץ לשכור את שירותיו של מנעולן מקצועי שיסייע בתהליך ההחלפה ו/או התחזוקה של הדלתות, החלונות, הצילינדרים והמנעולים, זאת כדאי לבצע בתום תהליך השיפוץ לפני שחוזרים הביתה.  במקביל יש לבחור בעלי מקצוע בהתאם לצורך כמו למשל אינסטלטור, חשמלאי, איש גבס וכדומה. חלק מהדיירים בוחרים להיעזר בבעלי המקצוע אותם הקבלן מכיר ועובד עמם במשך שנים רבות וחלקם בוחרים בעצמם את בעלי המקצוע מולם ירצו לעבוד.

חוזרים לבית בבטחה!

חשוב לזכור כי בתקופה שבה הדירה שלכם כביכול ״נטושה״ על ידכם שכן הפועלים מבצעים את עבודות השיפוץ הן בבניין כולו והן בדירתכם, תהליך שלוקח כמה חודשים  ולעתים אפילו נפרס על גבי שנה, מדובר בסוג של אתר בנייה ואין אתם יכולים להשאיר את אותו הצילינדר שהיה בדירה לפני תהליך השיפוץ שכן אתם מסכנים את עצמכם ואת בני ביתכם. לכן, יש לבחור מנעולן מקצועי שאפשר לסמוך עליו לביצוע תיקונים, החלפות ושימונים.