כל ישראלי יודע שהוא צריך לעבוד שנים על גבי שנים כדי לרכוש דירה – וגם אז רק בעזרתה של המשכנתא, כמובן. כאשר מחזיקים בדירה למעשה, צריך לעשות הכל כדי לשמור עליה. רכישת של ביטוח דירה נראית מובנית מאליה, כאשר הביטוח צריך להיות מקיף ולהתייחס הן למבנה עצמו והן לתכולת הדירה. אבל מדוע הביטוח הזה כה קריטי במקרה של פרויקטי תמ"א 38, בהם פוטנציאל הנזק קיים גם קיים? על כך ועוד במאמר הנוכחי.

כל הסיבות לרכוש ביטוח דירה

על רקע החשיבות של ביטוחי דירה, קשה למצוא אנשים שלא רוכשים ביטוח מקיף עבור הנכס שלהם. מה שרבים לא שמים לב אליו הוא שביטוח דירה סטנדרטי לא מתייחס לרוב לנזקים אשר מתרחשים במסגרת פרויקטי תמ"א 38, שמגדילים במידה ניכרת את רמת הסיכון-  ממש כמו שביטוח נסיעות סטנדרטי לא כולל כיסוי לספורט אתגרי, שרמת הסיכון שלו עולה.

למרות שלכל פרויקט תמ"א חוקים משלו, הפרויקטים האלה כוללים שינוי מאסיבי בתשתיות המבנה או הדירה (למשל הוספת ממ"ד או מרפסת שמש), כך שהרבה דברים עלולים להשתבש במהלכם. כך למשל תוספות בנייה שנעשות בצורה שאינה מקצועית עלולות להביא לסדקים במבנה, או חלילה לשקיעה שלו. ללא ביטוח דירה המספק מענה גם לפרויקטי תמ"א 38, ייתכן מאד שייגרם נזק שההוצאות על תיקונו יחולו על בני הבית עצמו. וכך, פרויקט תמ"א שלכאורה לא כולל עלויות מצידם של הדיירים, יתייקר בצורה דרסטית עבורם.

סיבה נוספת לרכוש ביטוח דירה המותאם לתמ"א 38 היא שהוא מעניק לכם שקט נפשי של ממש – מצרך מבוקש וממש לא מובן מאליו במקרה של פרויקטים בסדר גודל כזה. ביטוח ייעודי לתמ"א לא יקר בצורה משמעותית מביטוחים סטנדרטיים, אם יודעים היכן ואיך לרכוש אותו, כשהעלות הנוספת שמשלמים עשויה להיות בטלה בשישים מול יתרונות הביטוח.

ומה עם הקבלן?

עד כה, התייחסנו לתרחיש בו דיירי המבנה רוכשים ביטוח. צריך לזכור שהקבלנים רוכשים אף הם ביטוח, אך האחרון מספק מענה לרוב לצרכים שלהם. בשלבי המשא ומתן ההתנהלות מול הגורמים המבצעים יכול ועד הבית לדרוש הוספת סעיפים לביטוח המבטחים גם אותם, דוגמת פיצויים במקרי נזק לצד שלישי, התייחסות מסוימת לתכולה של הדירות ועוד. ברור שלא תוכלו לרדת כאן לרזולוציות קטנות מאד של הכיסוי, אבל בהחלט להוסיף עוד נדבך למשוואה הביטוחית.