תמא 38 היא אחת מהתכניות הלאומיות החשובות ביותר שיושמה בענף התכנון והבנייה הישראלי ובעקבותיה שופצו וחוזקו מאות מבנים בכל רחבי הארץ. ביצוע תמא בבניין מגורים ישן הוא מהלך שמתחיל באישור הבניין לזכאות השתתפות בתכנית על פי ארבעה קריטריונים שהוגדרו בחוק ובכלל זה היתר בניה לפני 1980, שתי קומות לפחות, מבנה שאינו עומד בתקן הישראלי לרעידות אדמה ושטח כולל מינימלי של 400 מ"ר. מבנים רבים שעומדים בקריטריונים הללו הם מבנים שהוכרזו כמבנים מסוכנים ועבורם יכולה התמ"א לייצר את הפתרון המושלם גם לסילוק הסכנה וגם לשיפוץ וחידוש המבנה כולו.

 

צו מבנה מסוכן

מבנה מסוכן הוא לא מצב סובייקטיבי שיכול כל אדם להגדיר לפי טעמו. מבנה מסוכן הוא מבנה שהוצא נגדו צו מבנה מסוכן באישור מהנדס בניין מוסמך ובעלי הנכסים בבניין נדרשים להליך של הסרת צו מבנה מסוכן . צו זה מוצא בדרך כלל מטעם הרשות המקומית שבתחומה נמצא הבניין וזאת לאור הערכת הרשות המקומית כי הבניין מהווה סיכון לדייריו ו/או לעוברים והשבים. בכדי לתרגם את ההערכה שלה למצב משפטי קביל, עליה לבצע בדיקה של המבנה באמצעות מהנדס שרק לו נתונה הסמכות להכריז כי המבנה מסוכן ברמה שמחייבת הוצאת צו מבנה מסוכן,  את הצו מבנה מסוכן מורידים בעזרת מהנדסי חברה המתמחה בהסרת צווים למבנים מסוכנים כמו אורגד מבנים הסרת צו מבנה מסוכן המתמחה בתחום.

 

תמ"א 38 במבנים מסוכנים

במרבית המקרים, הפגמים במבנה שהוכרז כמבנה מסוכן הם פגמים שגם כך זוכים לטיפול במסגרת פרויקט תמ"א 38, פגמים כדוגמת יסודות רעועים, חיפוי חוץ רעוע, פגמי בטון וברזל בשלד המבנה וכן הלאה. בדיוק מהסיבה הזאת, ביצוע תמא בבניין מגורים ישן שגם חל עליו צו מבנה מסוכן הוא הפתרון הטוב ביותר הן לדיירי הבניין, הן לסביבתם והן לרשות המקומית שבתחומה נמצא הבניין. השאלה שנותרה היא רק שאלה של כדאיות כלכלית. על יזם התמא לבחון את היקף העבודה הנדרשת לצורך שיקום המבנה והסרת הסכנה וכן לצורך ביצוע כל השיפוצים הנדרשים במסגרת תמ"א 38 אל מול היקף זכויות הבנייה שהוא יקבל בבניין בתמורה. במידה והערך הכספי של זכויות אלה הוא גבוה יותר מעלות השיקום והשיפוץ, מדובר בפרויקט כדאי כלכלית.

בכל מקרה, בביצוע תמא בבניין מגורים ישן שחל עליו צו מבנה מסוכן, מומלץ מאוד לעבור את כל התהליך של בחינת ותכנון הפרויקט בליווי מהנדס בניין שיאשר מראש כי תכנית השיפוץ שנבנתה עבור הבניין כוללת בתוכה את כל המרכיבים הנדרשים על מנת להסיר את הסכנה מן הבניין ולאפשר את הסרת הצו שהוצא לבניין. במקרה כזה תוכלו לצאת עם שתי ציפורים ביד.