בשנים האחרונות עלתה שכיחות ביצוע תמ"א 38 בבניינים בבעלות פרטית. יותר ויותר בניינים ישנים נאלצים לעבור תמ"א 38 על מנת לחזק את המבנים הישנים  שאינם יציבים די ועלולים לקרוס ולהוות סכנת חיים, מעבר לכך באמצעות תמ"א אשר נעשית בבניינים בבעלות פרטית ניתן למנוע קריסת הבניין בעת רעידת אדמה וכן דברים אחרים שעלולים לפגוע בבניין עצמו ובבטיחות השכנים.

מהו תמ"א 38?

תמ"א 38 היא תוכנית לחיזוק מבנים קיימים שהם לרוב מבנים ישנים מפני רעידת אדמה, שהחלה משנת 2005. באמצעות תקנות שונות ניתן לטפל בכל הסיכונים אשר נובעים מרעידת האדמה. כמו כן, תמ"א מתייחסת לתוספת מעלית גם שיש חריגה מקווי הבנייה הרגילים,  היא דורשת פתרון לחנייה והשלמת חנויות לדירות שאין להם בהתאם לתוכנית, תוספת בנייה במצבים בהם נדרש, תוספת מרחבים מוגנים (ממ"ד) למבנים שיש צורך בהם.

עסקת קומבינציה בתמ"א 38

למרות שתמ"א 38 נועד לסייע למבנים הישנים ולבטיחות דיירי הבניין מפני רעידות אדמה, והוא מעלה את ערך הדירה מבחינת חזות המבנה חיצונית וכמובן שדרוגו פנימית. ישנם מקרים בהם לא ניתן לחזק את מבנה הבניין עקב חוסר תשתיות או כדאיות ליזם הבניין ולכן יש צורך בהריסת הבניין על מנת לבנות בניין חדש במקומו. באמצעות עסקת קומבינציה שבמסגרתה בעל הקרקע מוכר חלק מזכויותיו בקרקע בתמורה לשירותי בנייה שהוא מקבל מהיזם, ניתן לקבל מחיר גבוה יותר על הדירה ונחסך לצדדים חלק מתשלומי המכס כמו: מס שבח ועוד.

יתרונות עסקת קומבינציה

באמצעות עסקת הקומבינציה ניתן ליהנות מהיתרונות הבאים: בעל הקרקע מקבל מחיר גבוה יותר על הנכס והיזם אינו נדרש לגייס הון לרכישת קרקע, כלומר הוא משלם לבעל הקרקע באמצעות שירותי בנייה, כלומר נותן לבעל הקרקע דירה חדשה במקום הישנה שהוא נותן ליזם. מעבר לכך אין צורך בתשלומי המכס השונים כמו מס שבח כפי שקורה בעסקה רגילה. כלומר העסקה משתלמת לשני הצדדים. מדובר על עסקה שכיחה ביותר בקרב בעלי דירות שונות בתמורה לשטחים לקבלת שטחים בנויים על הקרקע  אשר בבעלות היזם. בטרם העסקה עצמה יש צורך בשמאי מקרקעין הן מצד היזם והן מצד בעל הקרקע על מנת לקבוע את אחוז הדירות שיקבל בעל הקרקע מהיזם תמורת הקרקע שהוא מוסר לו בתמורה. בטרם החתימה על עסקה זאת חשוב ביותר להתייעץ עם שמאי מקרקעין מנוסה ומקצועי בעסקאות קומבינציה.