במבנים רבים בישראל כבר מבינים היום כי אחת הסכנות הגדולות ביותר למבנה, לתכולתו ובעיקר לחייהם של השוהים בו, היא סכנת השריפה. על אף שאין מדובר בתופעה שמתרחשת מדי יום ולמרות שניתן למנוע אש על ידי נקיטת אמצעי זהירות שונים, אין כל דרך להבטיח כי המבנה לא יתמודד לעולם עם דליקות. נר שהושאר ללא השגחה, קצר חשמלי ואף הצתה מכוונת – כל אחד מאלה עשוי להוביל לשריפה שתכלה את הרכוש הקיים, את המבנה עצמו ובמקרים הקיצוניים והקשים ביותר היא תפגע בחיי אדם. מערכות כיבוי אש, אם כן, הן מערכות שלא ניתן לוותר עליהן, שכן אם יש תחום אחד שבו פשרות ועיגולי פינות הם מסוכנים יותר מכל, זה תחום האש. אז איך אפשר לגונן על המבנה ועל השוהים בו?

 

האפשרויות הקיימות

ראשית חשוב להבין שישנן דרכים שונות להבטיח הגנה על הבניין עצמו ועל השוהים בתוכו, וכדי שתוכלו לעשות זאת מומלץ להיוועץ עם מומחים בתחום של התקנת מערכות אש במבנים. בעלי הניסיון יוכלו לבחון את המקום עצמו, לאתר את המוקדים שנמצאים בסיכון גבוה יותר ולהציע את הפתרונות הטובים והמתאימים ביותר. אחד הפתרונות היעילים ביותר הוא, למשל, התקנה של מערכת ספרינקלרים. מערכת מתוחכמת זו פועלת בטכנולוגיה ייחודית שכוללת בקבוקוני זכוכית ייחודיים המלאים בנוזל שזקוק לטמפרטורה גבוהה מאוד (כ-60 מעלות צלזיוס) על מנת לסדוק את הזכוכית ולהתיז מים החוצה, אל החלל הלוהט. התזת המים האוטומטית היא כלי חיוני שמסייע להשיג שליטה מהירה על האש ולצמצם את הנזקים באופן משמעותי עד להופעתם של כוחות הביטחון ולתחילת פעילויות הכיבוי שלהם.

 

מונעים אסונות ומצילים חיים

הבחירה להתקין מערכות כיבוי אש במבנים היא בחירה בעלת חשיבות עצומה שאין להקל בה ראש. גם מי שחושב שלו זה לא יקרה, וגם מי שמקפיד על כללי הבטיחות והזהירות עשוי למצוא עצמו בסיטואציה זרה, מפחידה ובלתי מוכרת. מוטב שלסיטואציות מהסוג הזה תגיעו כשאתם ערוכים היטב, עם מערכות כיבוי אש תקינות ויעילות שיעשו את העבודה ויגנו לא רק על הנכס ועל הרכוש, אלא בעיקר על חיי אדם. האש היא אחת היריבות הגדולות והעקשניות ביותר של האדם, ובהיעדר ציוד מתאים המלחמה מולה נעשית בלתי אפשרית. התקנת ציוד מתאים וקיום בדיקות תקופתיות לווידוא איכותן ותקינותן של מערכות כיבוי אש, אלה הם הצעדים שיבטיחו לכם שקט נפשי ובטיחות מרבית, על כל צרה שלא תבוא.