בשנת 2005 התקבלה בממשלת ישראל ההחלטה על תוכנית מתאר ארצית, תמ"א 38, התוכנית נועדה להביא לחיזוק מבנים פרטיים אשר נבנו לפני שנת 1980, אשר אינם עומדים בתקן שאמור להגן עליהם מפני רעידות אדמה. כחלק מהתוכנית ועל מנת לעודד את הדיירים להסכים לבצע אותה, החליטה הממשלה להוסיף בה אלמנטים כגון, אפשרות הוספת קומות חדשות, סגירת קומות קיימות לצורך בניית דירות חדשות, הוספת שטח בדירות הקיימות, תוספת מעלית, הוספת ממ"ד ועוד.

במהלך העשור הראשון והשני של שנות האלפיים, אנחנו יכולים לראות יותר ויותר מבנים אשר עוברים שינוי בעקבות תמ"א 38, בפרט בתל אביב, שנחשבת למוקד המוביל של התוכנית. מלבד העובדה שהתוכנית דואגת שמבנים ישנים ייהנו מחיזוק וכן שינוי מבני, הרי שמדובר בהתחדשות עירונית של ממש, דבר שהעירייה כמובן מעודדת. שכן במקום מבנים בעלי חזות חיצונית ישנה שאיננה תואמת את המאה ה-21, ומבנה פנימי שאף הוא איננו דומה מבנה מודרני, הרי שכעת בזכות תמ"א 38, העיר עוברת שינוי חזותי ומשפר מאוד את המראה שלה.

מי שנהנה מכך הם כל תושבי העיר ובפרט מי שמחזיק דירות יוקרה למכירה בתל אביב. הסיבה היא, שתוכנית תמ"א 38 והתחדשות עירונית באופן כללי, מביאה לעלייה בערך הנכסים, אם זה באופן ישיר, בעקבות השינויים בבניין עצמו, ועם זה באופן עקיף, בעקבות שינויים שחלו בשכונה בה הם שוכנים.

ניקח למשל דירות יוקרה למכירה בתל אביב ברחוב מסוים, הרי שגם אם מדובר בדירות יוקה, אם המבנים מסביב נראים ישנים ולא מתאימים לשכונה, ייתכן מאוד שבעל דירת היוקרה, לא יקבל בהכרח את הסכום שהוא מצפה, מאחר וערך הדירות בשכונה הוא לא גבוה. מצד שני, אם אותם מבנים עברו שינוי והעירייה בעקבות זה גם דאגה לחדש את פנייה של השכונה, הרי שערך הנכס שלו יעלה באופן דרמטי.

התחדשות עירונית לפי תמ"א 38, מה זה כולל

מלבד השינויים בעיצוב המבנים השונים שעוברים שיפוץ בעקבות תמ"א 38, הרי שלא פעם, כאמור, גם העירייה דואגת לבצע שינויים בשכונות בהן מתבצעים שיפוצים אלו. מדובר על התחדשות של הרחוב או של השכונה. החל משיפוץ כבישים, החלפת מדרכות, יצירת גינות וגני משחקים, הצעות לפינוי-בינוי ועוד.

מדובר על מכלול שלם של דברים שמאפשרים התחדשות עירונית ומעניקים תחושה הרבה יותר נעימה לדיירי המקום וכמובן מעלים באופן ניכר את ערך הנכסים שלהם.

חשוב לזכור, תוכנית תמ"א 38, מטיבה עם הדיירים הקיימים אך מאחר והיא מאפשרת בניית קומות חדשות וסגירת קומות פתוחות לצורך בניית דירות חדשות, היא גם מכניסה דיירים חדשים למבנה, עצם זה שמדובר בבניין שעבר שיפוץ ושינוי, זה לא תמיד מספיק בשביל למשוך אותם, ולכן העירייה מתגייסת בדמות תהליך התחדשות עירונית כוללת.