פרויקטי תמ"א 38 הפכו לאחד מהדברים הנפוצים ביותר במדינתנו, האם תהיתם מה הפירוש של תמ"א? מדובר על תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה, בפועל מדובר על אסופה של תקנות וחוקים שנועדו לטפל בסיכונים השונים הנובעים מרעידות אדמה אשר בעבר לא היו חלק מהבנייה הרגילה בארצנו. התוכנית החלה לפעול באפריל 2005 וכיום אנו רואים את חלק משיאי תנופתה.

 

האם כל סוגי הבנייה נדרשים לתמ"א 38?

 

זוהי שאלה נפלאה, באופן עקרוני באם מבנה נבנה בימינו ולא משנה אם הוא נבנה בשיטות הבנייה הקלאסיות, בבנייה קלה, בבניה מתועשת או אפילו אם יהיה עשוי מלוחות עץ אזי מרבית הסיכויים הם שהקבלן האחראי על הבניה כבר דאג מבעוד מועד לבנות את המבנה על פי התקנות המחמירות והחדשות ביותר בנוגע לרעידות אדמה.

 

עוד חשוב להבהיר ולהדגיש כי תקנות התמ"א 38 לא מתייחסות לתוספות בניה ולכן באם אתם רק מגדילים או מוסיפים תוספת לבית אז אין לכם צורך לוודא את התקנות הללו, אך כיום כאשר אנו רואים עוד ועוד בתים אשר נבנים בשיטת הבניה הקלה חשוב לנו להדגיש כי כל עוד לא מדובר על תוספת בנייה אלא על מבנה המשמש כבית לכל עניין ודבר אתם חייבים לעצמכם ולילדכם לבדוק את כל עניין התמ"א 38 גם בבניה קלה.

 

יתרונות תמ"א 38 בבניה קלה

 

ליישום של תקנות התמ"א 38 בבניה קלה יש כמה יתרונות בולטים על פני תמ"א 38 בבניה רגילה:

 • מהירות
  ביחס לבניה הקונבנציונלית ניתן לסיים עבודות תמ"א 38 בבניה קלה בחסכון זמן משמעותי של בין 30% ועד 50%!
 • שגרה
  בניגוד לפרויקטי תמ"א שאתם רואים אשר לוקחים זמן רב ודורשים עבודה רבה ומרעישה לחיזוק היסודות ושאר התקנות, בעת השמת פרויקט תמ"א בבניה קלה הפגיעה בדיירים ובשכנים הינה מינימלית עד כמעט לא מורגשת.
 • טוב לסביבה
  כחלק מהיתרונות של שיטת הבניה הקלה בכלל מדובר על שיטת בניה אשר נעשית ברובה במפעל ואז מועברת אל השטח לשם התקנה והצבתה ולכן לא נדרשות עבודות גדולות ומרעישות וגם לא זיהום הקרקע.
 • מינימום פסולת
  בהמשך לסעיף הקודם, כתוצאה מסוג העבודה והתכונות הבלעדיות שלה מדובר על שיטה אשר לא תזהם לכם את החצר או הגינה בפסולת בניה מיותרת.
 • בידוד איכותי
  הן הבידוד האקוסטי והן הבידוד התרמי מספקים הגנה חזקה ואיכותית יותר מאשר הבידוד שנעשה בשיטות הקונבנציונליות.
 • משקל נמוך ויציבות גבוהה
  משקלם של חומרי הגלם המשמשים אותנו בבנייה הקלה קל יותר בעשרות אחוזים מחומר הגלם האחרים וכתוצאה מכך אנו יכולים ליהנות ממבנה בעל עמידות גבוהה בהרבה מפני רעידות אדמה.

באם אתם עומדים בפני פרויקט תמ"א 38 וחוששים מפניו אנו ממליצים לכם בחום לפנות לחברה המתמחה בפרויקטים מסוג זה, במיוחד באם אתם בעליו של מבנה הנבנה בשיטת הבנייה הקלה מלפני פרסום התקנות ואתם מעוניינים בחוות דעת מקצועית ומוסמכת אודות הצורך בחיזוק המבנה.