כמה מאיתנו היו שמחים לקבל דירה במתנה? בימים בהם שוק הנדל"ן רותח והמחירים גואים, אין זה מפתיע שאנחנו חולמים על הרגע בו נקבל את הבשורה שקרוב משפחה קרוב או רחוק, חבר או אדם אחר, החליט להעביר לנו נכס במתנה, נכס בו נוכל להשתמש לשירותים שונים, כולל לצורכי השקעה.

אך ברוב המקרים כשמדובר על העברת דירה במתנה, הדבר לא נעשה אך ורק מתוך רצון טוב אלא יש מאחוריה אינטרסים נוספים, אפילו כשמדובר בדירה שהועברה במתנה מהורים לילדים או לנכדים. ברוב המקרים העברת דירה במתנה נעשית מטעמי מס, כלומר, הרצון לשלם פחות מס או מסיבות אחרות כפי שנתאר מיד. בהמשך נסביר בקצרה כיצד כותבים חוזה שמתייחס להעברת דירה במתנה.

מתי נרצה להעביר דירה במתנה

למעשה אנחנו יכולים למצוא מספר סיבות מדוע אנשים ירצו להעביר דירה במתנה, והנה העיקריות שבהן:

א.הפחתת תשלומי מס – מאחר ועל דירות נוספות שאנחנו מחזיקים, אנחנו צריכים לשלם מסים שונים, אז עדיף לנו להעביר את הדירה על שם גורם אחר כך לא נצטרך לשלם את המס הגבוה. הדרך הנכונה לעשות זאת היא באמצעות העברת דירה על שמו, מן הסתם זה ייעשה במתנה או תמורת תשלום סמלי.

ב.מניעת סכסוכי ירושה – הורים רבים מעדיפים להעביר דירות במתנה ולא להשאיר אותן פתוחות לסכסוכי ירושה כך הם מונעים מהילדים ריבים מיותרים.

ג.מניעת העברת הדירה במערכת יחסים פרק ב' – הורים גרושים נוטים להעביר את הדירה על שם ילדיהם, כך לא יווצר מצב שבני או בנות הזוג שלהם, בפרק א' או בפרק ב', יריבו על הנכס.

ד.הגנה מפני נושים – אחד המצבים הקלאסיים הוא העברת הנכס על שם הילדים או בן/בת הזוג, על מנת שהנושים לא יוכלו לדרוש אותו.

כיצד חותמים חוזה על העברת דירה ללא תמורה

ראשית, החוזה חייב להיות מוגדר כהעברת דירה ללא תמורה, כלומר מעביר הנכס צריך לציין ולחתום שהוא מעביר את הנכס ללא תמורה, בעוד מי שמקבל את הנכס צריך לחתום ולהצהיר שהוא אכן מקבל את הנכס.

שנית, צריכה להיות הגדרה ברורה של הזכויות השונות של מי שמעביר את הנכס ומי שמקבל את הנכס. יש לציין שגם במקרה של העברת נכס במתנה, יש לחתום על שטרי מכר, להעביר בקשה לרישום מקרקעין, טאבו וכל אותם טפסים שקשורים להעברת שם וזכות על הנכס.

שלוש, יש לחתום על הטפסים הנדרשים לצורך מיסוי מקרקעין במצב של העברת נכס. בשביל לקבל את הפטורים הנדרשים.