כדי שכל עובד בנייה, ועוברי אורח יהיו בטוחים לצד אתר בנייה , פיגום זקפים הוא חלק בלתי נפרד מכל תהליך של שיפוץ של מבנים, לרבות תמ"א 38. קיימים מספר כללי בטיחות שיש לשמור עליהם, בעת הצורך בהתקנת פיגום. פיגומי זקפים, הוא אחד מהסוגים המוכרים ובטוחים ביותר.

פיגומי זקפים משמשים לרוב בתהליך בנייה ושיפוצים והם נוחים בעיקר לעבודות של טיח וצביעה וחיפויים, חשוב לזכור שיש חוקים ותקנות שהם מפורטים לצורך התקנת פיגום זקפים שמחייבים כל אחד שעוסק בבניה ושיפוץ.  למאמר להלן נספק הסבר אודות המורכבות בתהליך והצורך של התקנת פיגום בפרויקטים של תמ"א 38.

פיגומים ותמ”א 38

ראשית נרחיב אודות פרויקט תמ”א 38, מדובר בתוכנית ארצית שמטרתה לחזק מבנים שקיימים כבר שנים רבות מפני רעידות אדמה. כבר מזה עשור החלה התוכנית של תמ"א 38 לתפוס תאוצה בשל החקיקה שמבשרת שניתן לעשות הרחבות בבנייה, שניתן עוד להרוס מבנים ישנים ולבנות חדשים שהם איתנים יותר. שינויים אלו מעניקים בפני הדיירים וגם בפני היזמים רווח גדול שכן הדיירים מקבלים לאחר השיפוץ בית גדול ומרווח יותר, עמיד ואיכותי. וגם היזמים מרוויחים ממכירה של דירות חדשות בעלות גבוהה. לכן בכל בנייה ושיפוץ של תמ"א 38 נדרשים הקבלנים של הפרויקט בהצבת פיגומים שאותם הם שוכרים לצורך הבטיחות של העובדים שלהם והבטיחות של האנשים שנמצאים בקרבת המקום לפרויקט עצמו. יש דרישה גבוהה לפיגומים ולסוגים שונים שלהם כמו פיגומי פנים שנועדו לשיפוץ פנים המבנה או פיגומי חוץ ועוד. פיגום זקפים הוא פיגום מבוקש בקרב פרויקטים של תמ"א 38 הוא מאפשר לבצע ביעילות ובבטיחות את מרב עבודות הצביעה, החיפוי ושאר בעבודות הנדרשות בסוג בנייה זו.

מאפייני פיגום זקפים

את פיגומי הזקפים מחלקים לשלוש קבוצות, שכן לרוחב הפיגום ישנה השפעה על הגובה ועל המשקל שניתן לשאת עליו.

  • משקל שהוא קל ברוחב של 60 ס"מ ומשקל מרבי שהוא 100 ק"ג עבור כל מטר רבוע, זה סוג שמתאים לכל מקרה שבו הרצפה מיועדת לעמידה או לישיבה ואין עליה חומרים.
  • משקל שהוא בינוני עם רוחב של פיגום שעומד על 80 ס"מ ועם משקל של 200 ק"ג למ"ר בעוד הרצפה גם משמת להחזקה של חומר.
  • משקל כבד עם רוחב של 130 ס"מ ונשיאה של משקל עד 300 ק"ג למ"ר.

לפיגום זקפים יש גם טורי זקפים שעשויים מעץ או מצינור מתכת עליהם ניתן להניח מגוון של משטחי עבודה נוחים. במקרה של פיגום  זקיפים ממתכת שהגובה שלו מעל 20 מטר, כל הזקפים מוכרחים להיות בנויים מצינורות של פלדה. הגובה של הזקף הנוסף הוא בגובה של הפיגום פחות 20 מ'. לדוג' פיגום שגובהו 30 מ', גובה הזקף הכפול שנדרש להרכיב לכל זקף הוא 10 מטר.