כיום, כמעט כל אדם בעל קשר כלשהו לעולם הנדל"ן כבר מודע לאפשרויות הנרחבות שנותנת תכנית המתאר הארצית הידועה גם בשמה המקוצר: תמ"א 38. למעשה, מדובר במכרה זהב אמיתי עבור בעלי דירות, קבלני בנייה ודיירים. בעוד שרבים מעוניינים דווקא באפשרות של פינוי-בינוי המעניקה דירה בבניין חדש לגמרי, במקרים מסוימים השדרוג של הבניין הקיים עשוי להיות משתלם לא פחות.

האפשרויות השונות לשדרוג

הבסיס לשדרוגים של המבנים במסגרת התוכנית טמון ברצון של משרד הבנייה למגן את הבתים מפני רעידות אדמה, מפני סכנות ביטחוניות וכיוצא באלה. על פי התקנות, דירות שנבנו לפני שנות ה-80 בדרך כלל אינן מתאימות להגדרה זו. לפיכך, בראש ובראשונה יש לחזק את הבסיס של הבית, מה שמאפשר תוספות שונות: מעלית, מרפסות, קומות נוספות, מפלסים נוספים ועוד. חשוב לזכור שהשינויים הללו דורשים השקעה קבועה בתפעול, דוגמת הצורך לבצע אחזקת מעליות. בנוסף, יש לשים לב שהקבלן המבצע כל אחד מהשדרוגים הינו בעל הניסיון המתאים ביותר עבור העבודה המדוברת – בניית מרפסות עם בסיסים בטיחותיים שלא יקרסו בשל תנאי מזג האוויר בחורף, הוספת דירה באיכות שתאפשר לה להשתלב בבניין הנוכחי בצורה טבעית וכן הלאה.

הכדאיות של הוספת מעליות במסגרת תמ"א 38

בימינו, אחת הסיבות המלהיבות ביותר לנצל את האפשרויות של תמ"א 38 היא האפשרות להוסיף מעלית לבניין קיים. הסיבה לכך ברורה – קומות גבוהות ללא מעלית גורמות אי נוחות לאנשים מבוגרים, למשפחות צעירות שנאלצות להרים עגלות ילדים ותיקים מלאי מצרכי מזון באמצעות המדרגות, תרחישים סבירים בהחלט שניתנים לפתרון באמצעות מעלית. כאשר מחליטים לבצע שדרוג בדמות תמ"א 38 שכולל גם מעלית, חשוב מאוד למצוא את החברה שלא רק תתקין את המעלית עצמה באופן המתאים והבטיחותי ביותר (מה שנושא חשיבות עליונה לביטחון דיירי הבניין), אלא שגם תהיה מסוגלת לבצע אחזקת מעליות בכל עת בצורה מקצועית, איכותית ושוטפת.

גורמים נוספים שהופכים את תמ"א 38 לעסק משתלם

מלבד כל היתרונות המובהקים שתוארו כאן, באמצעות תמ"א 38 ניתן להוסיף גם לובי יוקרתי לבניין שלכם, כולל אינטרקום – כך שאיכות החיים בבניין תעלה פלאים מכל הבחינות: גם הבטיחות האישית, גם המראה האסתטי הכללי, גם האפשרות להוסיף דירות, חדרים (ממוגנים – מה שגם תורם לבטיחות) ועוד. בשורה התחתונה, הסטנדרטים של החיים המודרניים הרבה יותר גבוהים בהשוואה לימים עברו. שדרוג הבניינים באמצעות תמ"א מאפשר להשיג את איכות החיים הזו מבלי להחליף מקום מגורים, ולרוב גם מבלי להקריב סכומים משמעותיים.