השקעות בנדל"ן נחשבות להשקעות מניבות תשואה טובה כבר מימים ימימה, עת רכשו אבותינו קרקעות ונמדדו על פי האטרקטיביות שלהן. כלומר, מי שברשותו הייתה קרקע הממוקמת באזור אסטרטגי יותר, נתפש כעשיר וכבעל כוח והשפעה רבים יותר. אם נחשוב על כך, במידה רבה, התפישה הזו מתקיימת גם כיום, ולכן, ההשקעות בנדל"ן משגשגות לאורך כל השנים, מאז ועד היום. אולם, השקעות בנדל"ן אינן מקשה אחת, וגם ביניהן, ישנן כאלה הנחשבות למוצלחות יותר וכאלה הנחשבות לפחות מוצלחות. בין ההשקעות המוצלחות יותר, ניתן למנות את קניית הדירות לצורך השכרתן וגם רכישת קרקע להשקעה.

רכישת קרקע להשקעה

רכישת קרקע להשקעה יכולה להתבצע מכמה סיבות. הראשונה בהן, היא רכישת קרקע המופשרת ומיועדת לבניה, עליה מתעתד הרוכש להקים את ביתו בכוחות עצמו, באמצעות קבלן בניה או גם וגם. קרקעות מסוג זה, נחשבות כקרקעות יקרות, ומחירן תלוי בגודל המגרש ומיקומו, אלם, ברוב המקרים, רכישת הקרקע והבניה עליה תנבנה לרוכשים בתים על פי טעמם, ובמחיר שהוא נמוך מזה בו היו יכולים לרכוש בית "מוכן" (שלא בהכרח נבנה על פי טעמם והעדפותיהם). הסוג השני של רכישת קרקע להשקעה מיועד משקיעים בעלי אורך נשימה כלכלי ויכולת ראיה מרחיקה-טווח. הוא עוסק ברכישת קרקעות אשר כיום מסווגות כקרקעות חקלאות. כלומר, כרגע, קרקעות אלה אינן מופשרות לצורך בניה עליהן, ולכן, מחירן נמוך, יחסית לקרקעות המיועדות לבניה, אולם, בעתיד, הן תופשרנה, בשל התפתחות האזור הסובב אותן, ואז, מחירן יוכפל בעשרות ובמאות אחוזים. בד"כ, רכישה כזו מתבצעת כהשקעה ולא לצורך מגורים עתידיים של הרוכש-המשקיע.

רכישת דירה כהשקעה

במרבית המקרים, אם אין ברצונכם להתגורר בדירה שרכשתם, תיאלצו "להפוך" אותה להשקעה מניבה, כלומר, להשכיר אותה. אין בכל כל רע, אלא ששינוי התפישה האישית והמטמורפוזה שבהפיכה ל"בעל הבית" אינם מתאימים לכל אחד. השקעה מסוג זה אומרת כי תצטרכו לחפש שוכרים מהימנים לדירה, תיאלצו להתנהל מולם ומול בעלי המקצוע בכל פעם שדבר מה יתקלקל בדירה, תיאלצו להימצא בטווח בינם לבין הרשויות (בעת אי תשלום), בינם לבין ועד הבית והדיירים האחרים בבניין (במידה והם מרעישים בשעות הבלתי מקובלות, או נוהגים שלא כשורה מבחינות אחרות) ודברים רבים נוספים, שאינם, בהכרח, מתאימים לכל אחד.

 

לסיכום

לרכישת נדל"ן לצורך השקעה יש פנים רבות ודרכים רבות, אשר חלק מהן עשויות להתאים לכם יותר וחלק מהן פחות. למשל, בעת תנופת בניה, כמו שאנחנו חווים כיום, רכישת קרקעות לצורך השקעה באזורים מסוימים נחשבת להשקעה בטוחה למדי, גם אם רווחיה עתידים להגיע רק בעתיד הרחוק יותר. משקיעים קצרי רוח וחסרי סבלנות, לעומת זאת, יוכלו לרכוש דירה לצורך השכרתה (תשואה מיידית), במידה וכל מה שכרוך בהשקעה מסוג זה מתאים להם.