פרויקט הדגל של מדינת ישראל תמ"א 38 עבר שינויים רבים במרוצת הזמן מאז הוצג לציבור הרחב. מטרת הפרויקט היא בראש ובראשונה לחזק מבנים שנבנו או קיבלו היתר בנייה לפני שנת 1980, כלומר מבנים שאינם עומדים בתקן הישראלי 413 לעמידות מבנים בפני רעידות אדמה. למעשה, תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה, או כפי שהיא מכונה בקצרה תמ"א 38, מעודדת את הדיירים לדאוג לחיזוק המבנה בו הם גרים באמצעות שורת תמריצים, ביניהם זכויות בנייה מוגדלות והליך בירוקרטי מקוצר לקבלת היתר בנייה.

האם כדאי לרכוש דירה בפרויקט תמ"א 38?

בערים מרכזיות וגדולות בארץ בהן ערך הקרקע גבוה החלו יזמים רבים לפעול ולהציע לדיירים לחזק את המבנה בו הם גרים ללא כל השקעה כספית מצד הדיירים, בתמורה לאחוזי הבנייה הנלווים לתוכנית תמ"א 38. כך למעשה היזם יכול לכסות את עלויות חיזוק המבנה ועלויות בנייה נוספות כמו תוספת מעלית, החלפת תשתיות ישנות, שיפוץ הלובי, חניות, מחסנים, מרפסות שמש לדירות הקיימות, ממ"ד חדש בכל דירה ועוד, ולמכור את הדירות החדשות בקומות הגבוהות כדי להרוויח.

עם זאת, יש לבחור בקפידה את יזם הבנייה, חשוב לבדוק האם החברה אמינה, יציבה, מקצועית ומנוסה. כדאי לדעת כי ניתן לרכוש דירות למכירה בירושלים ובערים מרכזיות נוספות בארץ בפרויקטים של תמ"א 38, למעשה רוכשים דירה חדשה לחלוטין מהיזם, עם מפרט טכני גבוה ותשתיות חדשות בבניין. ראוי לציין כי לקניית דירה בבניין בפרויקט תמ"א 38 יש יתרונות חשובים ואטרקטיביים כמו מיקום מרכזי בלב שכונת מגורים ותיקה ומיושבת, בנוסף אפשר במקרים מסוימים לרכוש את הדירה במחיר נמוך יותר ממחיר של דירה דומה בשכונת מגורים חדשה לגמרי.

בחירת חברה בולטת בתחום תמ"א 38

דיירים המעוניינים לחזק את המבנה הקיים בהתאם לתקן הישראלי לעמידות מבנים בפני רעידות אדמה יכולים לפנות ליזמי בנייה ולחברות מובילות בתחום. חשוב לזכור כי בשוק הנדל"ן יש חברות רבות לכן מומלץ לחפש רק חברה אמינה ומומלצת, עדיף לפנות לחברה האחראית על פרויקטים איכותיים ומוצלחים באזור המגורים של הדיירים, כך ניתן להתרשם מאיכות הבנייה, ממקצועיות הקבלן ואנשי הצוות שלו, ובעיקר לשוחח עם דיירים בפרויקט כדי לבדוק מהי שביעות רצונם מהיזם ומתוצאות העבודה.

כדאי לדעת כי חברת מקצועית ומובילה המתמחה בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי חייבת להפגין איתנות פיננסית, להעניק יחס אישי וליווי צמוד לדיירים המשתתפים בפרויקט, לספק מענה מושלם ומדויק לצרכי הדיירים ובעיקר לשפר את איכות חייהם. הדיירים מוכרים את זכויות הבנייה בבית המשותף ליזם תמורת חיזוק המבנה בפני רעידות אדמה והם זוכים לתוצאות טובות ואיכותיות, לרבות תוספת של מרפסת שמש, ממ"ד בגודל 9 מ"ר, מעלית חדשה ובטיחותית, פתרונות חניה לכלל הדיירים, עיצוב חזית הבניין ועוד, למעשה הפרויקט מעלה את ערך הדירות של הדיירים וכולם מרוויחים מהפרויקט.