אחד השינויים הגדולים והמשמעותיים בתחום הנדל"ן בעשור האחרון הוא תמ"א 38. תוכנית מתאר שמטרתה לחזק את המבנים שהוקמו בישראל לפני 1980, במטרה שיוכלו לעמוד במקרה של רעידת אדמה. תוכנית זו זכתה לדחיפה עצומה של הרשויות השונות, ובפרט הרשויות המקומיות, שכן היא לא מחזקת את המבנים אלא גם מגדילה את היצע הדירות במבנים שמחליטים לבצע את התוכנית וכן מגדילה את גודל הדירות הקיימות.

מי שאחראי על תוכנית תמ"א 38 בפועל הם קבלנים, אשר למדו את הנושא והוכשרו לעסוק בו. מדובר בקבלני בניין ושיפוצים, אשר מלבדם עבודתם הרגילה מבצעים גם עבודות תמ"א 38.

במסגרת עבודות אלו, מבצע קבלן תמ"א 38 שורה של שיפורים במבנים הקיימים, בין היתר הגדלת שטח הדירות (הרחבתן) ובפרט הוספת ממ"ד, הקמת שתי קומות נוספות, הוספת מעלית, סגירת קומות לצורך הוספת דירות, עיצוב הבניין בהתאם לתופסות, מרחבים מוגנים בבניין ועוד. מדובר על מגוון רחב של אלמנטים שמשפרים את המבנה ומעצבים אותו בצורה חדשה.

מדוע משתלם להזמין קבלן תמ"א 38

הרבה מאוד דיירים במבנים ישנים מתלבטים, האם להזמין קבלן תמ"א או לא, האם לקבל הצעה לשיפור המבנה או לא. לצד אי הנוחות והעלויות הכלכליות הרי שיש לא מעט יתרונות בהזמנת קבלן ובביצוע העבודות בהקדם.

ראשית, עצם העבודות כשלעצמן מחזקות את הבניין ושומרות על עמידותו בצורה טובה יותר. מחקרים רבים מראים שיש סיכוי הולך וגובר שישראל תאלץ להתמודד עם רעידת אדמה בעתיד, מרבית הסיכויים שמבנים ישנים לא יוכלו לשרוד מצב שכזה. לכן, רצוי לבצע עבודות תמ"א 38 בהקדם.

שנית, אין ספק שתמ"א 38 מעלה באופן ניכר את ערך הנכס. לא משנה אם מתגוררים בו או אם הוא משמש להשקעה, הרי שהרחבת הנכס, ועצם זה שיש במבנה מעלית והוא משופץ, מאפשרים לדרוש מחיר גבוה יותר מערכו קודם לכן. לרוב, דיירים רבים שיהיו מעוניינים למכור את הנכס בבוא העת, מעוניינים לבצע את העבודות בעוד שדיירים אחרים, כאלה שאין להם כוונה למכור או להשכיר את הנכס, פחות מעוניינים בכך.

שלוש, נוחות. בסופו של דבר, עבודות תמ"א 38 משפרות את איכות החיים בן בדירה עצמה והן בכל המבנה. עצם זה שמוסיפים למבנה מעלית, חנייה ועוד מגוון אלמנטים נוספים, הופכים את החיים במקום להרבה יותר איכותיים מאשר קודם לכן. זו סיבה מספיק טובה להזמין קבלן תמ"א 38 לבצע את העבודות, אפילו אם מדובר בתקופת זמן קצרה של אי נוחות.