מרבית הישראלים, סביר להניח, חולמים שיום אחד יהיה ברשותם שטח קרקע עליו הם יוכלו לבנות את בית החלומות שלהם. בין אם מדובר בבית פרטי קטן ובין אם מדובר בבית גדול, רחב היקף, עם גינה גדולה, מקום בו בם יכולים לשחק עם הילדים או הנכדים, לגדל חיות ולהקים משק חקלאי קטן.

עבור רבים מאיתנו, מדובר בחלום בלבד. מסיבות כלכליות ומסיבות אחרות, אנחנו נשארים עם החלום בראש ולא יכולים להגשים אותו במציאות. אך יש מי שיכול להגשים את החלום, לשם כך הוא פשוט צריך לדעת כיצד להתנהל, מה לעשות והיכן.

השלב הראשון בהגשמת החלום הוא חיפוש קרקעות חקלאיות למכירה. כפי שאנחנו יודעים, ישראל איננה משופעת בקרקעות, וחלק גדול מהן עדיין שייך למדינה מסיבות שונות, חלק מהן עדיין מוגדר קרקעות חקלאיות, כאלה שלא ניתן להקים עליהם מבני מגורים או מבנים אחרים. מדובר בקרקעות יקרות מאוד.

במהלך השנים המדינה הפשירה קרקעות חקלאיות למכירה, מתוך כוונה שיהיה ניתן לבנות אליהן מבני מגורים ומבנים אחרים. הסיבה שהמדינה החליטה לעשות כך היא בגלל ההכרה שיש צורך בבנייה רחבת היקף, מה עוד שתחום החקלאות הלך ופחת עם השנים. לכן היום אפשר למצוא הרבה יותר קרקעות שעומדות למכירה, בעיקר באזורי פריפריה שונים.

בשביל להגשים את החלום של הקמת בית פרטי על קרקע, אנחנו צריכים כאמור לאתר קרקעות שמיועדות למכירה וניתן לבנות עליהן, קרי קרקעות מופשרות. אחרי שאנחנו עושים את זה אפשר להתקדם לשלבים הבאים בתוכנית.

כיצד מאתרים קרקעות למכירה ומה השלבים הבאים בתוכנית

בשביל לאתר קרקע חקלאית למכירה, אנחנו צריכים לעבוד עם אנשי מקצוע שונים שמתמחים בכך, חברות שמתעסקות בנושא, וכמובן שאנחנו צריכים לבחון היטב מה המצב של הקרקע מבחינה משפטית ומבחינות אחרות. רק כך אנחנו נוכל להיות בטוחים שאכן נכון לנו לקנות את הקרקע ולבנות עליה.

לאחר שנאתר קרקע לבנייה, אנחנו יכולים להתחיל בתכנון התהליך, זה אומר בין היתר להשיג את כל האישורים וההיתרים הנדרשים, לשכור אנשי מקצוע שיעבדו בשבילנו, להתחיל בתכנון ובביצוע תהליך הבנייה.

חשוב להדגיש, מאחר ומדובר בקרקעות שאינן נמצאות במקומות מרכזיים בהכרח, אנחנו צריכים לבחון מה נמצא בשטח, מה עומד לרשותנו, ועד כמה באמת זה יכול להשפיע על איכות החיים שלנו. כל דבר קטן יכול להשפיע כך או אחרת על הדרך בה אנחנו רוצים להגשים את החלום שלנו.

באופן טבעי, רכישה של קרקע ובניית בית פרטי עליה, הם דברים שלוקחים זמן, דורשים משאבים כספיים ואחרים, ולא פחות חשוב, מדובר בתהליך לטווח ארוך, אנחנו לא נבנה בית לשנה שנתיים, ולכן אנחנו צריכים לחשוב על כל הפרטים שיכולים להשפיע עלינו, כך או אחרת, מתוך נקודת מבט כיצד זה יכול להשפיע על החיים שלנו בעתיד הרחוק.