ברחבי הארץ יש אלפי מבנים ישנים שנבנו לפני כניסתו לתוקף של התקן הישראלי לעמידות מבנים בפני רעידות אדמה. הדיירים נמצאים בסכנה מוחשית לחייהם ולרכושם מאחר ובכל רגע עלולה לפרוץ רעידת אדמה קשה בישראל בגלל מיקום המדינה לאורך השבר הסורי אפריקאי. מדינת ישראל אינה מסוגלת לחזק את כל המבנים לכן היא החליטה על תוכנית תמ"א 38 באמצעותה הדיירים יכולים לדאוג לחיזוק המבנה בפני רעידות אדמה וליהנות משורת תמריצים ומשיפוץ הנכס שלהם.

פרויקט חשוב שכולם מרוויחים ממנו

התוכנית מאפשר ליזמים לקבל את זכויות הבנייה בבניין, להוסיף קומה אחת או יותר ולמכור דירות חדשות כדי לשאת בעלויות חיזוק המבנה ועל מנת להרוויח. לכן, תוכנית תמ"א 38 נחשבת למשתלמת לכל הצדדים המעורבים – הדיירים זוכים לשיפוץ המבנה הישן ולחיזוקו, בין השאר היזם מוסיף על חשבונות מעלית חדשה, משפץ את הלובי ואחראי גם על תוספות בנייה בדירות הקיימות של הדיירים, למשל ממ"ד ומרפסת שמש.

גם המדינה מרוויחה מפרויקט תמ"א 38 מאחר והיא דואגת לאזרחים ומאפשרת לדיירים במבני מגורים שהוקמו עד שנת 1980 או קיבלו היתר בנייה לפני שנה זו, ליהנות ממבנה מחודש ועמיד בפני רעידות אדמה. שיפוץ המבנים במסגרת פרויקט תמ"א 38 משפר גם את חזות העיר ואת רווחת כלל התושבים. ראוי לציין כי הדיירים זוכים להטבות רבות, ובנוסף ערך הדירה שלהם בשוק עולה בגלל השיפוץ המקיף בבניין המגורים, תוספת המעלית והרחבת הדירה.

לנצל את הפרויקט לטובת מקצה שיפוצים בדירה

דיירים רבים החותמים על הסכם תמ"א 38 מול יזם או חברת בנייה מנצלים את ההזדמנות כדי לערוך שיפוץ מקיף בביתם. היזם מנהל מו"מ מול הדיירים ולאחר שחותמים על הסכם מסודר הוא דואג לכל אישורי הבנייה, לרבות אישור על תוספת מעלית חדשה. הדיירים זוכים לתוספות בנייה ללא עלות מצדם, בהתאם לחוזה הנחתם מול היזם הם זוכים לתוספת ממ"ד לפחות בגודל 9 מ"ר נטו (12 מ"ר ברוטו), ולרוב גם למרפסת שמש או לחדר קטן נוסף. כדאי לדעת כי אם יש בבניין מעלית תקינה היזם יבצע תיקון מעלית על ידי חברה מקצועית על מנת לשדרג אותה ולהתאימה לבניין גבוה יותר, בהתאם לתקנים המחייבים.

מאחר והבית עומד להפוך לאתר בנייה יש דיירים המעדיפים לשכור דירה במקום אחר עד להשלמת העבודות הנדרשות לחיזוק ולשיפוץ הבניין ולהרחבת הדירות שלהם. לכן, ניתן לנצל את ההזדמנות ולהחליט על שיפוץ הדירות על ידי היזם או קבלן שיפוצים אחר. במסגרת שיפוץ הדירה מומלץ להחליף אריחי ריצוף, אריחי קרמיקה לחיפוי קירות חדר הרחצה והמטבח, החלפת תשתיות אינסטלציה ועוד.

איכות חיים גבוהה יותר

דיירים המתגוררים בבניין שעבר תמ"א 38 זוכים לאיכות חיים גבוהה בהרבה, לרשותם מעלית חדשה, חניה, לובי מפואר, גינת נוי ותשתיות חדשות שהוחלפו על ידי היזם. החיים בבניין משופץ נעימים יותר, וכמובן אין לשכוח כי הדיירים זוכים גם לעלייה משמעותית בשווי הדירה שלהם.