מרבית פרויקטי תמ"א 38, לשיפוץ מבנים קיימים בפני רעידות אדמה, כוללים התייחסות מסוימת לתשתיות הבניין. אלא שמעבר להגדרה הכללית הזו, מדובר על עולם ומלואו כאשר יש בכל מבנה ישן אינספור דברים שניתן לשנות. שיפוץ צנרת ביוב רצוי שיהיה חלק מתוכנית התמ"א, על רקע החשיבות המכרעת של תשתית זו בתפעול השוטף של המבנה והבלאי הגבוה שלה.

כך משפצים נכון

שיפוץ צנרת ביוב, בין אם נעשה במסגרת תמ"א 38 ובין אם לכל מטרה אחרת, הוא משימה למקצוענים בלבד. את הצנרת החדשה נדרש לתכנן על פי הספר, רצוי עם סיוע של יועץ תשתיות. המטרה כאן היא לספק פתרון איכותי לאורך זמן, תוך כדי הקטנת הסבירות לבלאי עתידי. לא תאמינו עד כמה עבודה איכותית תעניק לבני הבית שקט נפשי, בייחוד כאשר הגורם המבצע את התיקון מעניק אחריות מלאה וארוכת שנים עליו.

שיפוץ הצנרת כולל מספר משתנים שצריכים להיכנס לתוך המשוואה שלו. הראשון הוא חומרי הגלם שיהוו למעשה התשתית, כאשר נהוג לבחור בחומרים יעילים דוגמת פלסטיק או מתכת (כל חומר עם יתרונות משלו והתאמה לאלמנטים אחרים של התשתית). שיטת הטיפול בבעיה קריטית גם כן. אחת השיטות המקובלות כיום היא שיטת ההטלאה, אשר מבוססת על הכנסה של טלאי ייעודי לתוך הצנרת, הצמדה שלו לצינור הקיים ולמעשה החלפה בין השניים. באמצעות השיטה הזו ניתן להתמודד עם בעיות רבות שעלולות להתגלות בצנרת עם השנים, דוגמת סדקים, חורים, היפרדות של רכיבי הצנרת ועוד. השיפוץ אף מאפשר לתקן עבודה רשלנית שנעשית כבר בשלבים הראשונים של השמת התשתיות, למשל עקב חיסכון של הקבלן בחומרי הגלם או שימוש בטכניקות שגויות.

אז איך מתחילים?

כיאה לחשיבות השיפוץ התקין, מומלץ להשקיע מחשבה בגורמים אליהם פונים לצורך זה: לא תמיד מקפידים על כך, בייחוד בפרויקטי תמ"א 38 אשר בהם היעדר ההשקעה הכספית מביא לכך שהדיירים לא שמים לב מי מבצע ומה. יש לבדוק שהגורם אליו פונים מקצועי לביצוע המלאכה, בין אם אינסלטור ובין אם קבלן ביוב, לראות מו הניסיון שלו וכן שהוא מחזיק בכל האישורים הנדרשים.