מידע כללי על תמא 38

תמא 38 – או "תוכנית מתאר לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה". תוכנית תמא 38 אושרה בחודש אפריל 2005 ע"י ממשלת ישראל. במסגרת תמא 38 נקבעו הנחיות אשר במסגרתן תאשר הממשלה מתן היתרי בנייה לחיזוק מבנים בישראל. במסגרת תמא 38 הוגדרו תמריצים עבור עידוד בעלי מבנים לחזק את מבנה מגוריהם, במסגרת התמריצים, למשל היתרי בנייה נוספים תאפשר תמא 38 את חיזוק המבנים מבחינה כלכלית. במקור תכנית תמא 38 נועדה לסייע לדיירי הבניין לממן את חיזוקו ושדרוגו כאשר היתרי בנייה נוספים יינתנו ליזמים.

האם הבניין שלי מתאים לביצוע עבודות תמא 38

לא כל בניין בישראל זכאי להיתרי בנייה מכוחה של תמא 38. על פי החוק בניין שנבנה לפני ה 1 בינואר 1980 אשר נקבע על ידי מהנדס ושאינו בנוי על פי תקן ישראלי 413. מבחינת שימושי המבנה תמא 38 חלה על מבני מגורים וכן על מבנים המיועדים לשימושים אחרים. זכויות הבנייה מתוקף תמא 38 כפופים לאישור הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה. אישור הוועדה המקומית נדרש על מנת למנוע פגיעה ברווחת התושבים מבחינת עבודות הבנייה והתשתיות הציבוריות וכן על מנת לשמר את פני חזות העיר.

במסגרת תמ"א 38 דיירי הבניין נהנים מחיזוק הבניין מפני רעידות אדמה, שדרוג נראות הבניין, הוספת חדרי ממ"ד, מעלית, תוספות בנייה כגון מרפסות שמש ועוד. מבחינת הכדאיות הכלכלית, ליזמים מוצעים היתרי בנייה לקומות ודירות נוספות ובכך מאפשרת תמא38 רווח כלכלי לאותו היזם הפועל במבנה המגורים.

ניתן לומר שבפרוייקט במסגרת תמא 38 שני הצדדים מרוויחים. הדיירים מקבלים שדרוג לבניין ולדירתם אשר מעלה את ערכו הכלכלי של הבניין כולו ודירת הדייר בפרט וכן שדרוג התשתיות הציבוריות מטעם העירייה, שדרוג שבסופו של דבר מעלה את איכות החיים של כל תושבי האיזור. יזמי תמא 38 מרוויחים היתרי בנייה לדירות נוספות אשר מכסות את הוצאות שדרוג וחיזוק הבניין וכן דירות לשיווק ולמכירה עתידית.

> אולי יעניין אותך גם:  פרוייקטים חדשים בתל אביב

חשוב לציין שלא תמיד מתאפשרת תמ"א 38 לחיזוק ושדרוג בניין קיים ולכן אושר תיקון לחוק אשר נקרא תמ"א 38\2 אשר מבמסגרתה מתבצע פינוי והריסה של הבניין לבנייה חדשה ומשופרת. תמ"א 38\2 דומה לפרוייקט נוסף לשדרוג אזורים אשר נקרא פינוי בינוי

מה מקבלים הדיירים מביצוע תמא 38 בבניין?

במסגרת תמא 38 דיירי הבניין נהנים מחיזוק ושדרוג מבנה מגוריהם, תוספות מסויימות מתאפשרות רק במידה וניתן להוסיף במסגרת הגבלות בניית הבניין והרחוב. מלבד תוספות בנייה עבור הבניין ודירות הדיירים, במסגרת תמא38 העירייה המקומית מחוייבת לשיפור התשתיות הציבוריות כגון גינות, בתי ספר ועוד וזאת מכיוון שלאחר שדרוג הבניין במסגרת תמה 38 התווספו לבניין דירות ודיירים חדשים, ולכן נדרש שיפור משמעותי בתשתיות הציבוריות של האזור כולו.

• חיזוק המבנה מפני רעידות אדמה בהתאם לתקנים המחמירים ביותר
• תוספת ממ"ד במידת האפשר
• בניית מרפסת שמש במידת האפשר
• הוספת מעלית
• שדרוג הלובי וחדר המדרגות
• שדרוג רמת הגימור של השטחים הציבוריים, מעטפת הבניין והגינה ובעיקר – השבחת נכסי הדיירים
• הניסיון מורה על העלאת שווי הדירות ב – 20%-25% בממוצע
• כל התוספות בכפוף להחלטת הרשות המקומית והתכנות כלכלית

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לבדיקת זכאות חינם וללא התחייבות – תמ"א 38 – י.ח גרינברג פיתוח ובנייה

מידע נוסף:

תמ"א 38

תמ"א 38\2

פינוי בינוי